Wróć do listy

Dorota Koziara- Gość Specjalny 9 Nocy z Designem!

DOROTA KOZIARA to tytuł kolejnej wystawy prezentującej dorobek jednej z bardziej uznanych w świecie polskich projektantek Doroty Koziara. Pochodząca z  Dolnego Śląska artystka designer studiowała w Polsce i we Włoszech. Przez 10 lat  współpracowała ze słynnym Atelier Mendini w Mediolanie. W 2000 została laureatką międzynarodowego konkurs rzeźbiarskiego “Third Millenium”,  w którym przewodniczącym jury był słynny krytyk sztuki Pierre Restany. Obecnie instalacja “12 Angeli” znajduje się w kolekcji Franciacorta Sculpture Park we Włoszech, natomiast jej drugie wydanie  – w kolekcji Collegium Da Vinci w Polsce.

Od 2005 roku Dorota Koziara prowadzi własne studio w Mediolanie, w którym powstają projekty z dziedziny architektury, architektury wnętrz, designu w szerokim znaczeniu, projekty scenografii teatralnych czy aranżacji wystaw.

Dorota Koziara od lat zajmuje się także promocją designu. Przez polskie i zagraniczne media została uznana za ambasadora polskiego designu. Art Dyrektor i kurator wielu wystaw związanych z designem i architekturą. Jest uznanym ekspertem w dziedzinie designu.

Na swoim koncie ma także współpracę z wybitnym reżyserem teatralnym Robertem Wilsonem. Współpracuje z najważniejszymi i najstarszymi pismami na świecie,  zajmującymi się architekturą, designem i sztuką — Domus oraz Interni Magazine.

Dorota Koziara  występuje także w roli  konsultanta i  Art Dyrektora,  współpracując z wieloma polskimi i zagranicznymi firmami, wspierając je w programach rozwoju poprzez design na wysokim poziomie.

Pierwsza  wystawa Doroty Koziara we Wrocławiu miała miejsce w 1994  roku, w latach przemian politycznych i gospodarczych w Polsce, w jedynej w tamtym czasie galerii promującej design, a  prowadzonej przez Grażynę Deryng“Galerii Design”. Przez lata Dorota Koziara wspomagała galerię w roli kuratora, prezentując w niej wystawy polskich i, mimo trudnych czasów, zagranicznych projektantów. Kolejną jej wystawę można było oglądać we Wrocławiu w Galerii Design w roku 2005. Wtedy rozwijały się pierwsze polskie marki inwestujące w rozwój poprzez rodzimy design. Na tej wystawie Dorota Koziara zaprezentowała pierwsze przykłady współpracy z polskimi firmami.

W 2014 zainaugurowana została wystawa słynnego architekta Alessandro Mendiniego we Wrocławiu, w której Dorota Koziara wystąpiła ponownie w roli kuratora. Wystawa miała miejsce w Muzeum Architektury we Wrocławiu oraz w Galerii Neon wrocławskiej ASP. Alessandro Mendini otrzymał wtedy tytuł Doctora Honoris Causa we wrocławskiej ASP.

Kuratorem kolejnej  wystawy Doroty Koziara we Wrocławiu, w 2016 roku we wnętrzach Muzeum Miejskiego Wrocławia w Ratuszu, był sam Alessandro Mendini, guru światowego designu.

Wystawa Dorota Koziara w ramach Nocy Designu 2017 we Wrocławiu będzie prezentacją ostatnich realizacji oraz nowych kolekcji projektu Dorota Koziara Studio we współpracy zarówno z polskimi, jak i zagranicznymi firmami.

W ostatnich latach współpraca Doroty Koziara z polskimi firmami rozwija się bardzo dynamicznie. Polskie  firmy dojrzały już do zdobywania rynków zagranicznych produktami na wysokim poziomie zarówno pod względem jakości, jak i designu,w czym wspomaga je Dorota Koziar Studio. Mediolańska siedziba studia, w światowej stolicy designu, ma przy tym ogromne znaczenie.

Poprzez aktualną wystawę Dorota Koziara podsumowuje współpracę z polskimi oraz  zagranicznymi firmami.

Dorota Koziara od początku 2015 roku współpracuje z marką Manufaktura w Bolesławcu. Pierwsza kolekcja w ramach  tej współpracy o nazwie Renesans została zaprezentowana w ramach prestiżowej wystawy  “La Magnifica Forma” pod patronatem włoskiego Ministerstwa Kultury,  podczas targów Homi w Mediolanie i zaraz po niej  w Muzeum Fondazione Stelline.  Kolejny sukces kolekcji Renesans to udział w wystawie Trendy 2016 na targach Ambiente we Frankfurcie, gdzie przez grono znawców kolekcja ta została wytypowana do wystawy o najnowszych tendencjach i tym samym jako pierwsza polska marka znalazła się wśród takich wiodących w dziedzinie designu firm, jak Alessi czy Rosenthal.

Kolejna odsłona kolekcji miała miejsce w maju 2016 roku w Nowym Jorku w ramach Wanted Design Festival.

Na wystawie w ramach kolejnej Nocy z Designem we Wrocławiu projektantka zaprezentuje  obecne jak i nowe wzory kolekcji Renesans.

W ramach wystawy we Wrocławiu zostaną zaprezentowane także kolekcje mebli dla firmy Comforty, z którą Dorota Koziara współpracuje od 2010 roku. Poza projektowaniem wspiera ją w  promocji na rynkach zagranicznych poprzez prezentacje w ramach najważniejszego wydarzenia w dziedzinie designu na świecie: Salone del Mobile w Mediolanie w 2012 oraz 2013 w ramach Fuori Salone w Temporary Museum For New Design, Superstudio Più, jak również od trzech lat w ramach Mediolańskich Targów. Z kolekcji autorstwa Doroty Koziara dla Comforty na wystawie we Wrocławiu zostanie zaprezentowane łóżko FLOE, którego premiera miała miejsce w 2015 na Targach w Mediolanie, oraz kolekcja stolików PELAGIE. Kolekcje stolików będą zaprezentowane we Wrocławiu w różnych wykończeniach z użyciem szlachetnych naturalnych materiałów, takich jak drewno, kamień i ich pochodnych (np. MDF).

Na wystawie zostanie zaprezentowana także kolekcja mebli HUSSAR  w produkcji Noti. Jej premiera miała miejsce w Mediolanie w ramach wystawy Polish Design Design from Wielkopolska Region w 2012 roku podczas Salone del Mobile w Temporary Museum for New Design. Prezentacja we Wrocławiu tej kolekcji  to nowa odsłona w przepięknych tkaninach welurowych słynnej duńskiej marki Kvadrat.

Hussar to kolekcja mebli do przestrzeni publicznej zamkniętej. Została zaprojektowany z myślą o komforcie osób, które, znajdując się często w miejscach chaotycznych (w podróży, w pracy  lub podczas codziennego pośpiechu) , potrzebują intymności do rozmów, pracy lub odpoczynku.

Charakterystyczne wysokie oparcia kanap i foteli czynią kolekcję wyjątkową na tle innych, przeznaczonych do miejsc użyteczności publicznej. Rozwiązanie to bowiem pozwala na budowanie kameralnych, intymnych stref w rozległych przestrzeniach.

Wśród obiektów na wystawie zostaną zaprezentowane także nowe kolekcje powstałe we współpracy z innymi włoskimi  firmami. Wśród nich kolekcje przedmiotów ze szkła formowanego ręcznie dla marki Velab, kolekcje świeczników WIND OF SALENTO, będące w sprzedaży w salonach  Christiana Diora.

Na wystawę do Wrocławia przyjedzie też kolekcja wazonów o tej samej nazwie. Kolekcje Wind of Salento to  inspiracje naturą Morza Śródziemnego, a w szczególności Morza Jońskiego. Włoska marka Velab, z którą projektantka współpracuję przy kolekcjach przedmiotów ze szkła oraz oświetlenia, już od kilku lat ma swoją siedzibę właśnie na południu Włoch. Jest to jedyna firma tworzącą szkło formowane ręcznie według weneckich dawnych tradycji w tak daleko wysuniętej na południe części  Włoch — Apuli.

Poza designem w prezentacji twórczości Doroty Koziara na wystawie we Wrocławiu nie mogło zabraknąć przykładów równie ważnych w jej działalności, a mianowicie sztuki. Sztuka przewija się w jej działaniach od początku jej drogi zawodowej. Ma też ogromne znaczenie w projektowaniu architektonicznym czy  wnętrz wychodzących z Dorota Koziara Studio. Sztuka więc dla Doroty Koziara jest  jednym z najważniejszych elementów w tworzeniu przestrzeni zarówno prywatnej, jak i publicznej. Na wystawie we Wrocławiu zostaną zaprezentowane multimedialnie dokonania artystki w tej sferze między innymi rzeźby z instalacji rzeźbiarskiej 12 Angeli — zwycięzcy w Międzynarodowym Konkursie rzeźbiarskim Terra Moretti.

Wystawa będzie rezultatem kilkuletnich studiów nad  najbliższą przestrzenią człowieka w Polsce i Europie. Przygotowując specjalnie na wrocławską wystawę nowe kolekcje, autorka analizuje charakter polskiego design, jego historię i tradycje. Studiuje również naturę zarówno tę w Polsce, jak i we Włoszech. Ponieważ, jak twierdzi, właśnie natura jest nieskończonym źródłem inspiracji.

Inspiracje polską naturą mają swój wyraźny wpływ na kolekcje dla firmy Tubądzin. Dokładne studium natury i jej kolorystyki ma spowodować to, że produkowane przez firmę Tubądzin kolekcje projektu Doroty Koziara harmonijnie wpiszą się w architekturę wnętrz zarówno publicznych, jak i prywatnych na terenie Polski i za granicą. Natura była też inspiracją nowego projektu dla firmy Comforty w meblu łóżku Floe czyli Kra.

Inspiracje te także ze względu na tryb życia, jakie prowadzi Dorota Koziara — pomiędzy Włochami i Polską — nie dotyczą tylko polskiego krajobrazu. Rodzina świeczników i wazonów ze szkła formowanego ręcznie, obecne w kolekcjach Christiana Diora, zainspirowane są przepięknym krajobrazem i naturą południa Włoch, regionem Salento w Apuli.

W nowych kolekcjach Doroty Koziara dla Manufaktury w Bolesławcu widoczne wyraźnie są inspiracje epoką Renesansu, także w Polsce,

Wszystkie wyżej opisane elementy natury w Polsce i we Włoszech, historyczne obiekty Wrocławia i Dolnego Śląska wpłynęły na charakter kolekcji, które zostaną przedstawione na wystawie we Wrocławiu.

Będzie to studium polskiego domu w kontekście współczesnej Europy, oparte na tradycji i historii.

Dorota Koziara jest także krytykiem designu oraz kuratorem wielu wystaw z tej dziedziny. W ramach tegorocznej Nocy Designu we Wrocławiu  zostanie zaprezentowana multimedialna relacja z ostatniego projektu którego Art. Dyrektorem była Dorota Koziara, wystawy „Polish Design Tomorrow is today”. Pierwszej polskiej ekspozycji promującej wszystkie wydziały projektowania na państwowych uczelniach artystycznych w Polsce. Wystawa ta odbyła się w ramach najważniejszego na świecie wydarzenia  w dziedzinie designu Salone del Mobile w Mediolanie  była ważną częścią programu SUPERDESIGN SHOW   w kwietniu tego roku. Wystawa była  ogromnym sukcesem na skalę międzynarodową.