Wróć do listy

Manufaktura Bolesławiec i Huta Julia

Manufaktura Bolesławiec i Huta Julia w ceramiczno-kryształowym duecie. Tych marek nie trzeba przedstawiać miłośnikom designu, tym bardziej cieszy ich obecność na 9. Nocy z Designem.

Huta Julia przedstawia podczas 9. Nocy z Designem swoje sztandarowe kolekcje.
BLANCA to kolekcja, będąca nietypowym połączeniem porcelany z kryształem i składa się  składającego się z wielofunkcyjnych pojemników o różnych szlifach i kształtach. Pojemników wykonanych ze szkła kryształowego z porcelanowymi pokrywkami, które można dowolnie konfigurować, projektując tym samym swój własny zestaw.
Projekt: Elżbieta Trzewiczek-Pietkiewicz, Sebastian Pietkiewicz
Polski Stół to nowatorski projekt, w którym trzech dolnośląskich producentów po raz pierwszy połączyło siły. Trzy dolnośląskie fabryki - Porcelana Kristoff z Wałbrzycha, Manufaktura w Bolesławcu i Huta Julia z Piechowic - stworzyły 3 nowe zestawy (dwa śniadaniowe i jeden deserowy), które powstały w wyniku wspólnych prac zespołów projektowych i wzajemnego poznawania technologii produkcyjnych oraz ponownego odkrywania tradycyjnych metod ręcznie wykonywanych zdobień: zdobienia porcelany, szlifowania w krysztale, stempelkowania w kamionce.
Kolekcja Linea to rytmicznie powtarzające się cięcia. Falujące linie tworzą dynamiczną dekorację, nowoczesną i ponadczasową. Kolekcja została zaprojektowana na przełomie wieków. Jej popularność i uniwersalna forma sprawiają, że jest nieustająco rozbudowywana o kolejne elementy.
Kolekcja Łatki jest zaprzeczeniem tradycyjnego myślenia o szkle kryształowym. Łatki na każdym z produktów są unikatowe, nie powtarzają się na innym. W zestawie tworzą jednak harmonijną całość. Spójność podkreśla dodatkowo tradycyjna forma kieliszka. Łatki to nieład kontrolowany.
Projekt: Sebastian Pietkiewicz.

Z kolei Manufaktura w Bolesławcu postawiła na ceramikę łazienkową. Kolekcja Water Line autorstwa Magdy Gazur czerpie z plastyczności żywiołu, jakim jest woda. Magda Gazur poszukiwała form i wzorów, które pozwoliłyby oddać zmienny – z jednej strony nieokiełznany, z drugiej uporządkowany – charakter żywiołu. Stąd wzór nawiązujący do rytmu płynącej, kapiącej wody oraz łagodne, miękkie linie kształtów poszczególnych elementów. Zdobienia akcesoriów powstały na zasadzie zabawyw pozytyw-negatyw, dzięki czemu możliwe jest swobodne komponowanie układów, które najpełniej oddają charakter łazienki.