Wróć do listy

Oskar Zięta

Architekt i projektant procesów, uzyskał tytuł doktora na uniwersytecie ETH w Zurychu. Jeden z najbardziej znanych i rozpoznawanych na świecie polskich projektantów. Prowadzi kierunek Wzornictwo Przemysłowe na wydziale School of Form w Poznaniu. W designie według Zięty przeplatają się ze sobą technologia, materiałoznawstwo, inżynieria a także sztuka. Założone przez niego transdyscyplinarne studio projektowo-badawcze Zieta Prozessdesign zajmuje między innymi się rozwojem własnej technologii FiDU.

Technologia FIDU polega na precyzyjnym spawaniu cienkich arkuszy  blachy a następnie rozpieraniu ich powietrzem.  W efekcie powstają ultralekkie formy mające zastosowanie architekturze, wzornictwie, przemyśle samochodowym a także kosmicznym.

Podczas Nocy z Designem Oskar Zięta zaprezentuje krzesło J-chair stworzone w technologii FIDU. Zostało ono zaprojektowane na zamówienie niemieckiego Jerke Museum, gdzie mieści się jedna z niewielu w Europie kolekcji polskiej sztuki współczesnej. Kolejnym dziełem jakie zobaczymy jest Stół Bioniczny, którego blat został stworzony z wiekowego drzewa Kauri, wydobytego z bagien na Wyspie Północnej w Nowej Zelandii. Nogi stołu wykonane są w technologii FIDU. Ciekawostką jest również FIDU Alphabet, czyli formy w kształcie czcionek z blachy wypełnionej powietrzem.